GOLD CONSULT: Primăria Constanţa a „sponsorizat” HOTEL LAGUNA din Mamaia cu 1,3 milioane lei

hotel-laguna-mamaia

GOLD CONSULT SA Constanţa (CUI: 18100061), firma care deţine HOTEL LAGUNA din Mamaia, a intrat direct în faliment, invocând datorii pe care nu le poate achita în valoare de 24.430.232,31 lei. Cererea debitoarei a fost admisă de Tribunalul Constanţa pe 6 noiembrie 2015 (Dosar nr.6701/118/2015). Ieri, 5 ianuarie 2016, lichidatorul judiciar MAESTRO SPRL (Valentina SUCIU) a publicat tabelul preliminar al creanţelor, în condiţiile în care termenul maxim impus de instanţă a fost 31 decembrie 2015.

 Masa credală depăşeste cu puţin 30 de milioane lei, dar creanţe de 5,28 milioane lei sunt înscrie sub condiţie, fiind vorba în principal de o garanţie de 5,05 milioane lei pentru un credit contractat de GRUP MEDIA SUD COMPANY SRL (CUI: 16209365) la CEC BANK.

 Aproape jumătate din masa credală este reprezentată de creanţa deţinută de ELENA BABINCIUC (68 de ani) – 12,27 milioane lei, în condiţiile în care ea a solicitat cu aproape 4 milioane lei mai mult, dar lichidatorul nu a acceptat suma de 3,95 milioane lei, „reprezentând penalităţi de întârziere întrucât nu s-a prezentat modul de calcul„.

 Al doilea creditor ca importanţă este CEC BANK, cu o creanţa garantată de 9,94 milioane lei, plus garanţia menţionată anterior. Şi Primăria Constanţa se numără printre „sponsorii generoşi”, taxele şi impozitele locale neachitate de HOTEL LAGUNA ridicându-se la aproape 1,3 milioane lei, doar o creanţă de 120.970,79 lei fiind garantată.

 Lichidatorul judiciar nu pare a fi foarte interesat de respectarea Legii 85/2014, motiv pentru care îşi permite să deruleze etapele procedurii după bunul plac. Astfel, tabelul preliminar al creanţelor a fost publicat cu întârziere, iar despre raportul privind cauzele şi împrejurările insolvenţei nu s-a publicat nicio menţiune. Cireaşa de pe tort: pentru ieri, 5 ianuarie 2016, ora: 12:00, a fost convocată prima şedinţă a Adunării Creditorilor. La acel moment, BPI-ul în care a apărut tabelul nu era postat pe site-ul oficial (a fost postat după ora 15:00). Dar la câte nereguli se înregistrează din partea administratorilor judiciari în dosarele de insolvenţa, asta e nesemnificativă. (sursa foto: aquatravel.ro)

 DOCUMENT ATAŞAT:

GOLD CONSULT SA – tabel preliminar al creanţelor

 

CITIŢI ŞI:

GOLD CONSULT: faliment de 4 stele la HOTEL LAGUNA din Mamaia