Am sesizat mai mulţi lichidatori judiciari că falimentele de care se ocupă reprezintă „golănia clasică” prin care nu se mai achită diverse datorii (inclusiv la bugetele de stat) şi se mută afacerea pe o altă societate. Şi am cerut un punct de vedere.
De la un singur practician în insolvenţe am primit un punct de vedere. De la CH INSOLVENCY IPURL (Cosmin HÂRCEAGĂ), mai exact.
O bilă albă pentru CH INSOLVENCY IPURL… pentru că a considerat că persoanele care accesează SUPERVIZOR.ro merită să primească un răspuns.
Iar răspunsul este acesta:
Cadrul legal privind desfăşurarea unui business în situaţia existenţei unor „antecedente” legate de insolvenţa sau falimentul unei societăţi comerciale este inexistent, iar o eventuală reglementare ar intra în contradicţie cu dispoziţiile Constituţiei României
Râmâne cum am stabilit: închizi o firmă cu datorii, o bagi în faliment… şi te muţi pe alta!