Ciprian Constantin PARASCHIV (foto) a fost fotbalist/căpitan al echipei POLI Iaşi, apoi preşedinte de club… cu rezultate „remarcabile” – două retrogradări consecutive, una anulată prin schimbarea sistemului competiţional – detalii AICI.
De ceva vreme s-a băgat în politică şi aproape sigur va ajunge parlamentar (deputat), iar „antrenamentul” pentru campania electorală de acum l-a efectuat cu ocazia alegerilor locale, partea bună a acestei candidaturi fiind… depunerea declaraţiei de avere.
Din documentul datat 22 aprilie 2024 reiese că Ciprian Constantin PARASCHIV a încasat în 2023 suma de 968.797 lei, adică aproximativ 195.000 euro, de la ACSM „Politehnica Iaşi”. Desigur este vorba despre SUMĂ NETĂ, primită în urma procesului intentat Clubului (juridic este o asociaţie), suma totală cheltuită de POLI Iaşi cu toate taxele fiind mult mai mare, de 487.000 de euro.
Pentru că este şi Profesor Universitar Doctor la UMF Iaşi, Ciprian Constantin PARASCHIV a mai înregistrat în 2023 venituri salariale de 128.445 lei, în timp ce soţia Petronela PARASCHIV, în calitate de Conferenţiar Universitar Doctor la UTI, a fost remunerată cu 131.802 lei.
Conform documentului menţionat, Ciprian Constantin PARASCHIV a deschis în 2023 două conturi curente (la BT şi BRD) în care se găseşte suma de 84.000 lei (73.000 lei + 11.000 lei).
Şi acum vine o primă ciudăţenie: deşi a încasat aproape un milion de lei de la POLI Iaşi, deşi veniturile salariale proprii au fost în medie de 10.703,75 lei/lună, iar adunate cu ale soţiei ajungeau la 21.687 lei/lună, PARASCHIV a împrumutat anul trecut suma de 20.500 lei de la BT şi 8.500 lei de la BRD… cu scadenţă în 2026!
Tatăl lui Ciprian Constantin PARASCHIV a fost directorul sucursalei BANKCOOP Iaşi, deci sigur ştie şi juniorul că nu e logic/economic să ţii 84.000 lei în conturi curente şi să te împrumuţi (şi de la aceleaşi două bănci) cu 29.000 lei. În aceste condiţii, varianta credibilă este că acele două credite au fost luate pentru altcineva.
A doua ciudăţenie: milionul de la fotbal nu se regăseşte nicăieri. Să zicem că suma de 84.000 lei din conturi provine din banii de la POLI. Dar diferenţa? Nicio proprietate nouă, nicio investiţie în Bitcoin… şi nici marca POLI Iaşi nu a cumpărat-o!
Ţinând cont de ce spunea „Ringo de la Dolj”, poate că PARASCHIV a păstrat banii pentru postul/locul de deputat… nu anticipa că o să fie aşa de ieftin!
Şi o a treia ciudăţenie: Ciprian Constantin PARASCHIV nu menţionează niciun euro încasat de la UEFA în calitate de observator. Ştiu că s-a retras, dar la începutul acestui an, iar în declaraţia de avere din 2024 se trec veniturile realizate în 2023.
DOCUMENT ATAŞAT:
Ciprian Constantin PARASCHIV – declaraţie de avere (22 aprilie 2024)