Deţinută de Fondul Proprietatea, societatea ZIROM SA Giurgiu (CUI/CIF: 1291005) se prezintă drept „unul dintre cei mai importanţi producători de titan şi aliaje de titan din Europa Centrala şi de Sud-Est”, iar „produsele fabricate sunt destinate atât unor domenii de vârf (domeniul nuclear li aeronautic), cât şi unor domenii diverse (metalurgie, chimie industrială, tehnică şi aparatură medicală)”.
Aceste „laude de sine” de pe site-ul companiei „nu se pupă” cu rezultatele financiare, ultimii 5 ani (2014-2018) fiind încheiaţi cu pierderi totale de 31.898.211 lei. Totuşi, trebuie remarcat că pierderile de anul trecut, de 3.525.951 lei, sunt cele mai mici din cincinalul menţionat, iar cifra de afaceri din 2018, de 34,44 milioane lei, este cea mai mare din istoria societăţii. La capitolul recorduri istorice (înregistrate în 2018) intră şi numărul de angajaţi – 159, dar şi valoarea datoriilor – 21.666.417 lei.
Dintre partenerii de afaceri nemulţumiţi de felul în care ZIROM SA îşi onorează obligaţiile de plată, anul acesta s-au remarcat RETROFIT ECHIPĂRI ŞI MENTENENŢĂ SRL Galbeni (CUI/CIF: 29352234) Şi TMS SECURITY SRL Bucureşti (CUI/CIF: 24870570), ambele societăţi „atacând” producătorul de titan cu cereri de insolvenţă.
Solicitarea formulată de firma băcăuană RETROFIT ECHIPĂRI ŞI MENTENENŢĂ SRL a fost respinsă, iar în cazul TMS SECURITY SRL… situaţia este mult mai interesantă. Astfel, societatea bucureşteană a depus o cerere de insolvenţă pe 18 martie 2019… la care a renunţat pe 13 mai 2019 (la primul termen de judecată).
După o lună şi jumătate, pe 29 iulie 2019, TMS SECURITY SRL apelează din nou la instanţă şi depune o nouă solicitare de aplicare a Legii 85/2014 împotriva ZIROM SA. Asta înseamnă că ori s-a adunat o nouă datorie de peste 40.000 lei, care să-i permită un astfel de demers, ori înţelegerea încheiată cu debitoarea la anteriorul proces nu a fost respectată.
Dincolo de această „dilemă”, cert este că ZIROM SA se confruntă cu a treia cerere de insolvenţă din acest an, care face obiectul Dosarului nr.1178/122/2019, pentru care Tribunalul Giurgiu încă nu a programat primul termen de judecată. (sursa foto: zirom-titanium.com)